W serwisie oraz na stronach zależnych wykorzystywane są pliki cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika przy korzystaniu z zasobów serwisu. Jeżeli nie wyrażasz zgody to zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie ze strony lub kliknięcie w przycisk OK oznacza akceptację warunków polityki prywatności (przeczytaj jej szczegóły).

ENDODONCJA

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na zastąpieniu zapalnej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba materiałem wypełniającym. W tym celu należy poszerzyć kanał zabezpieczając go przed zakażeniem, nadać mu odpowiedni kształt i wypełnić biozgodnym materiałem, który pozwoli na zachowanie jego fizjologicznych funkcji przez kolejne lata.

Leczenie endodontyczne(kanałowe) to skomplikowany proces wymagający dużej wiedzy i doświadczenia ze strony operatora, a jednocześnie dla uzyskania zadowalających efektów wymagający użycia kosztownego instrumentarium i materiałów. Wysiłek ten może jednak pozwolić zachować na wiele lat zęba, który jeszcze kilka lat temu skazany byłby na usunięcie i zastąpienie uzupełnieniem protetycznym.

 

Endodoncja mikroskopowa


 

Leczenie kanałowe korzeni zębów wykonujemy zwykle podczas jednej wizyty

Leczenie wykonywane jest zawsze przy użyciu mikroskopu, który pozwala na wyjątkowo dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych, w tym niedrożnych i zakrzywionych.

Widzenie w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia lekarzowi bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zbiegowym. Pozwala to w zakresie leczenia kanałowego m. in. na:

  • odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, które w tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza, a przez to nie zostają opracowane i są przyczyna niepowodzenia leczenia

  • Usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał

  • Zamknięcie perforacji korzenia zęba

  • Udrożnienie bardzo wąskich lub wręcz całkowicie zobliterowanych (zamkniętych) kanałów korzeniowych

  • Leczenie kanałowe dzieci i młodzieży w zębach z niezakończonym formowaniem wierzchołków korzeni

  • Wykonanie skutecznego leczenia w przypadkach o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych

  • Leczenie resorpcji korzeni zębów

  • Ustalenie właściwego rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia w przypadku, niewidocznych gołym okiem, pęknięć i złamań tkanek zęba 

Kolejnym warunkiem efektywnego leczenia jest zastosowanie endometru pozwalającego na dokładny pomiar długości kanałów, dzięki czemu możliwe jest opracowanie kanałów korzeniowych na całej ich długości.

Skuteczna dezynfekcja systemu kanałów korzeniowych, warunkująca powodzenie leczenia, przeprowadzana jest poprzez irygację kanałów odpowiednimi płynami oraz ich aktywacji ultradźwiękami .

Sukces leczenia zależy również od dokładnego, szczelnego wypełnienia kanałów i ich odgałęzień bocznych. Możliwe jest dzięki zastosowaniu urządzeń do wypełniania kanałów materiałami termoplastycznymi.

W naszym gabinecie specjalistycznym leczeniem kanałowym zajmuje się dr n. med. Tomasz Mazur.

                                                    

 PRZED POWTÓRNYM LECZENIEM                                                                PO LECZENIU