W serwisie oraz na stronach zależnych wykorzystywane są pliki cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika przy korzystaniu z zasobów serwisu. Jeżeli nie wyrażasz zgody to zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie ze strony lub kliknięcie w przycisk OK oznacza akceptację warunków polityki prywatności (przeczytaj jej szczegóły).

ORTODONCJA

Dzieci stanowią podstawową grupę pacjentów leczonych przez lekarzy ortodontów. W tej grupie pacjentów wyróżniamy dwie podgrupy: dzieci z uzębieniem mlecznym oraz dzieci z uzębieniem mieszanym (są jeszcze zęby mleczne, ale pojawiają się również zęby stałe).


UZĘBIENIE MLECZNE. Dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne postacie wad zgryzu wymagające interwencji w tym okresie. Stosunkowo często ortodoncji stosują korekcyjne szlifowanie mlecznych zębów, jest to bardzo efektywny zabieg polegający na opiłowaniu szkliwa, które nie starło się w prawidłowy sposób, a niewłaściwa forma zęba może być przyczyną utrwalania niektórych wad, w szczególności zgryzów krzyżowych.

 

 

 

 

KIEDY NA PIERWSZĄ KONSULTACJĘ? Jeśli rodzice są zaniepokojeni wyglądem zgryzu dziecka lub stomatolog uzna, iż konsultacja jest konieczna, należy udać się do ortodonty jak najszybciej. W sytuacji, gdy wszystko wydaje się być w porządku, a rodzice chcieliby odbyć konsultację dla własnej wiedzy, należy zgłosić się z dzieckiem nie wcześniej niż w 4-5 roku życia.


UZĘBIENIE MIESZANE. Rozpoczyna się w 6-7 roku życia i jest to okres największych zmian w zgryzie człowieka. W tym okresie stosuje się z powodzeniem różnego rodzaju aparaty, w większości aparaty zdejmowane, ale niekiedy proste odmiany aparatów stałych. Niekiedy jednak, pacjenci mimo leczenia w tym okresie aparatami zdejmowanymi, potrzebują dodatkowej terapii stałym aparatem ortodontycznym w okresie uzębienia stałego.


UZĘBIENIE STAŁE. Nastolatki z "metalowym uśmiechem" to wizytówka rozwiniętych społeczeństw, gdzie dbałość o zdrowie, dobre samopoczucie oraz właściwą prezencję stanowi wielką wartość większości obywateli. W tej grupie wiekowej najczęściej stosowane są aparaty stałe, których potencjalne możliwości w leczeniu ortodontycznym uzębienia stałego są największe. Niektórzy pacjenci wymagają usuwania zębów dla uzyskania optymalnego wyniku leczenia, w tych przypadkach prawie na pewno konieczne jest stosowanie aparatów stałych, które dają doświadczonemu specjaliście pełną kontrolę nad prowadzonym leczeniem.

 Duży odsetek młodzieży ma opory przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, w szczególności aparatem stałym, obawiając się reakcji kolegów. W takich okolicznościach najlepiej poczekać z rozpoczęciem leczenia na właściwą motywację pacjenta i nie rozpoczynać leczenia za wszelką cenę, czego niekiedy chcą rodzice. Leczenie ortodontyczne wymaga świadomej zgody i współpracy pacjenta i nie może odbywać się wbrew jego woli. Przeciętny czas leczenia młodzieży to okres około dwóch lat. Dobrze zaplanowane i prawidłowo przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę leczenie, daje bardzo dobry rezultat na długie lata.


HIGIENA. Jedną z najistotniejszych składowych terapii ortodontycznej jest właściwa higiena jamy ustnej. Odpowiednia dbałość o uzębienie, ze strony pacjenta stanowi fundamentalny warunek, który musi spełnić każdy pacjent. Najdoskonalsze zabiegi higieniczne przeprowadzane okresowo w gabinecie stomatologicznym nie są w stanie zastąpić codziennego czyszczenia zębów po każdym posiłku!

Sprawa higieny nabiera szczególnego znaczenia podczas planowania leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Zła higiena w połączeniu z aparatem, który utrudnia zabiegi higieniczne i w znacznym stopniu ogranicza tak zwane samooczyszczanie zębów, może doprowadzić do zatrważających skutków, w postaci rozległej próchnicy i chorób przyzębia (dziąseł i kości wokół korzeni zębów). Przy właściwej higienie krzywe zęby mogą być zdrowe i służyć pacjentowi do końca życia. Zła higiena doprowadzi wcześniej czy później do utraty zębów, niezależnie od tego czy są proste, czy krzywe!


DOROŚLI. Leczenie ortodontyczne jest również dostępne dla osób dorosłych niezależnie od wieku oraz stanowi często jeden z etapów odbudowy braków uzębienia. Aparatami stałymi jesteśmy w stanie tak poustawiać zęby aby możliwe stało się wszczepienie implantów zębowych lub wykonanie mostów protetycznych w sytuacjach gdzie wcześniej nie było na to miejsca.
Zapraszamy więc na konsultacje ortodontyczne zarówno dzieci,młodzież jak i dorosłych.